
Hør om leg på Young V&A
Mød Catherine Ritman-Smith
08.12.2025
Kom og vær med onsdag den 21. januar 2026 kl. 09.45 – 12.30, når Moving Museums Through Play inviterer til et inspirerende oplæg med Catherine Ritman-Smith, Head of Learning and Engagement på Young V&A i London.
Young V&A, tidligere kendt som V&A Museum of Childhood, åbnede for offentligheden den 1. juli 2023 efter en treårig renovering til en værdi af £13 millioner. Museet er et sted, hvor børn og unge inviteres til at udforske kunst, design og kulturarv gennem leg og kreativitet.
MMTP har inviteret Catherine Ritman-Smith til Danmark for at fortælle om Young V&As tilblivelse og organisering, herunder hvordan leg, nysgerrighed og samskabelse er centrale principper i udviklingen af udstillingsdesign og interne strukturer.
Formiddagen byder også på et kig ind i vores seneste resultater fra MMTP – og selvfølgelig masser af tid til spørgsmål, idéudveksling og dialog med både Catherine og holdet bag MMTP.
Arrangementet er gratis, men der er et begrænset antal pladser, som uddeles efter først-til-mølle-princippet.
Download dagens program og tilmeld dig via denne formular: Tilmelding til oplæg v. Catherine Ritman-Smith – Udfyld formular





