
Vi passer godt på dig i disse corona-tider
Du er i trygge hænder på Frihedsmuseet
Vi tager naturligvis alle nødvendige forholdsregler og følger myndighedernes anbefalinger i forhold til at mindske smitterisikoen. Så du kan føle dig helt tryg, når du besøger os.
Vi gør følgende:
- Vi opstiller sprit på museet
- Vi laver tydelige afmærkninger og skiltning, så du ved, hvordan du skal forholde dig
- Vi sørger for, at der er god afstand mellem de besøgende
- Vi sikrer, at der ikke er flere mennesker samlet end myndighedernes anbefalinger, samt at de holder god afstand
- Vi har museumsværter tilstede rundt om på museet, som kan svare på spørgsmål
- Vi sikrer ensretning de steder på museet, der er smalle
- Vi sørger for ekstra rengøring og afspritning af toiletter, touch screens mv.
Vær opmærksom på, at skoleklasser på rundvisning er underlagt retningslinjer fra Børne- og Undervisningsministeriet. Ifølge disse kan klasser fravige fra reglen om 1 meters afstand mellem elever i samme gruppe.
Du kan selv sikre en god og tryg museumsoplevelse for dig og andre ved at:
- Husk at tage mundbind på
- Blive hjemme, hvis du er syg
- Spritte hænder hyppigt og inden samt efter, du rører touch screens
- Tage særlige forholdsregler, hvis du har været i nærkontakt med en person, der er smittet med COVID-19 eller har symptomer – læs sundhedsmyndighedernes anbefalinger her
- Sørge for at holde god afstand til andre besøgende
- Være tålmodig og have forståelse for, at nogle ting tager længere tid eller er anderledes end normalt
- Købe din billet online på http://billet.natmus.dk/entre-billetter/entrebillet-krigsmuseet
OBS: Alle gæster bære mundbind, når de besøger museet grundet myndighedernes COVID-19 restriktioner.
Vi glæder os rigtig meget til at byde jer indenfor på det nye museum!