|
 Fra middelalderen og indtil begyndelsen af 1900-tallet gik små børn af begge køn i kjole. Kjole til dreng, omkring år 1867 |
|
En drengekjole
Fra kjole til bukser I dag er det almindeligt, at både drenge og piger i 3-5-årsalderen går i lange bukser.
Fra middelalderen og indtil begyndelsen af 1900-tallet gik små børn af begge køn i kjole, og på gamle billeder af mindre børn kan det sommetider være meget svært at skelne mellem små drenge og piger ud fra tøjet. En småbarnskjole kunne være meget enkel, eller den kunne være meget kostbar og rigt udsmykket, hvis der var tale om et barn fra en fornem familie, fx en lille prins eller prinsesse. Den ternede kjole i tunikafacon var moderne til mindre drenge o. 1840-60. Den har form som en jakke, blev brugt med bælte og gik til midt på lårene. Under kjolen havde man enten lange bukser eller mamelukker til lige under knæene. Kjolen er fra 1867 og blev brugt af Alf Wattne (1864-1937), da han var 3-4 år.
Børnetøj blev ofte givet videre til yngre søskende eller andre børn i familien. Det blev slidt op eller omsyet, men sjældent bevaret uforandret Nationalmuseets samlinger af børnetøj fra 1700- 1800-tallet er derfor enestående vidnesbyrd om børns liv i tidligere århundreder, hvor barndommen blev gennemlevet under meget anderledes vilkår end nutidens.
Dragten kan studeres nærmere på web-sitet Tidens tøj |